Kontakt

Fakturaadress

Föreningen för Chefer och Ledare

c/o Martin Hansson 

Söndrumsvägen 59B

302 39 Halmstad

martin.hansson@regionhalland.se

Org.nr: 817601-3681 

Bankgiro: 719-2370 på SEB

Swish: 1234068540

 

 

Ordförandeadress

Föreningen för Chefer och Ledare

c/o Yvonne Hedegärd 

Chalmersgatan 3A 

411 35 Göteborg 

yvonne.hedegard@vgregion.se

 

 

 

 

Kontaktombud

LänNamnTelefonTelefonE-post
BlekingeBirgitta Eklöf-Friberg

072-880 44 11

 

birgitta.friberg@regionblekinge.se

DalarnaMarie Svensson070-588 79 64 marie.k.svensson@regiondalarna.se
GotlandVakant  

mia.ajax@regionjh.se

GävleborgEva van der Meiden072-539 39 69 eva.van.der.meiden@regiongavleborg.se
HallandGunliz Bengtsson070-394 53 25 gunliz.bengtsson@regionhalland.se
JämtlandMia Ajax070-273 15 76 

mia.ajax@regionjh.se

JönköpingAnnika Delin

010-243 75 95

 Annika.delin@rjl.se
Kalmar/ÖlandErica Isaksson0480-814 72 erica.isaksson@regionkalmar.se
KronobergVakant  

mia.ajax@regionjh.se

NorrbottenLena Niemi070-300 11 90 lena.niemi@norrbotten.se
NorrbottenCarola Nyström-Modig070-305 19 30 Carola.nystrom-modig@norrbotten.se
SkåneAnita M Andersson072-177 76 68 anita.m.andersson@skane.se
SkåneMonika Kager Hidås0725-99 96 29 monika.kager-hidas@skane.se
SkåneBirgitta Nilsson040-33 18 830705-10 40 28birgitta.z.nilsson@skane.se
Stockholm

Per Wahlenius

076-135 05 45

 

per.wahlenius@sll.se

StockholmAnnica Liss Carlson072-219 27 83 missliss100@hotmail.com
StockholmMarianne Olsson08-616 46 90072-399 37 63marianne.olsson.ursholmen@gmail.com
Södermanland

Vakant

 

 

mia.ajax@regionjh.se

UppsalaKarina Wouda070-811 63 50 karina.wouda@hotmail.com
UppsalaCarina Lundin070-611 19 31 carina.lundin@akademiska.se
VärmlandSara Lundgren054-540 59 74 Sara.lundgren2@karlstad.se
VästerbottenVakant  

mia.ajax@regionjh.se

VästernorrlandIngela Pirttilä

073-075 65 51

 

ingela.pirttila@rvn.se
VästmanlandChristina Börjeson021-17 37 77 

christina.borjeson@regionvastmanland.se

Västra Götaland

Tina Lekebo

070-082 27 96 

tina.lekebo@vgregion.se

Västra GötalandAnn-Christine Björkman070-020 66 68 ann-christine.bjorkman@vgregion.se
ÖrebroCarina Matsborg076-883 17 17 carina.matsborg@regionorebrolan.se
ÖstergötlandAnne Boström010-103 33 31070-277 44 34

anne.bostrom@regionostergotland.se

Styrelsen
Ordförande och prenumerationsansvarig

Yvonne Hedegärd

070-623 60 70 (mobil)
yvonne.hedegard@vgregion.se

Invald i styrelsen 2016.

Kontaktombud sedan 2014.

Arbetar som projektledare vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset.

Vice ordförande, redaktör, informationsansvarig

Susanna Berglund 

023-49 06 80 (arb) 
070-368 86 65 (mobil) 

susanna@berglund.se


Invald i styrelsen 2005. 
Verksamhetschef Öron, Näsa och halssjukvården Falun-Mora. Bor i Ludvika. 

Sekreterare

Anne-Maj Hansson

076-833 29 07

annes.mejladress@gmail.com

 

Invald i styrelsen 2017.

Arbetar som verksamhetschef på Sabbatsbergsgeriatriken, Stockholms läns sjukvårdsområde.

Kassör

Martin Hansson

 

072-727 96 80, 072-522 65 33

martin.hansson@regionhalland.se

 

Invald i styrelsen 2019.

Arbetar som områdeschef i Region Halland.

Medlemsansvarig

Mona Öhrn

070-606 44 30 (mobil)
mona.ohrn60@gmail.com

Invald i styrelsen 2011.
Arbetar som Teamsjuksköterska, Psykiatriska kliniken, Värnamo sjukhus.
Bor i Åby, utanför Växjö.

Kongress- och bokningsansvarig

Annilla Edeholm

070-333 14 50 (mobil)
annilla.edeholm@akademiska.se

Invald i styrelsen 2010.
Arbetar som biträdande chefssjuksköterska på Akademiska sjukhuset i Uppsala. 
Bor i Örsundsbro.

Ledamot

Mikael Stenlund

 

073-274 89 70 (mobil)

mikael.stenlund@premicare.com

 

Invald i styrelsen 2020.

Arbetar med verksamhetsledning för Premicare Primärvård.

Ledamot

Mia Ajax

 

070-273 15 76 (mobil)

mia.ajax@regionjh.se

 

Invald i styrelsen 2020.

Områdeschef område HIM (hud, infektion och medicin).

Ledamot

Erika Norlander Ekberg

 

08-714 61 19 (arb)

Erika.Norlander.Ekberg@erstadiakoni.se

 

Invald i styrelsen 2020.

Jobbar som Verksamhetschef på Ersta diakoni Juliahemmet, Uppsala.

Övriga
Revisorer

Else-Mary Sjöstrand
070-564 52 77 (mobil)
else.mary.sjostrand@gmail.com

Elisabeth O Karlsson
090-785 78 33

elisabeth.o.karlsson@regionvasterbotten.se

Valberedning

GunLiz Bengtsson
0430-105 59 (bost)
035-13 46 36 (arb)
gunliz.bengtsson@regionhalland.se

Monika Johansson
0660-561 47 (bost)
0611-800 10 (arb)
070-524 17 96 (mobil)

monika.johansson@rvn.se

 

Karina Bodin
018-727 09 72 (arb)
karina.bodin@uppsala.se

Webbproduktion

Åsa Augustsson (Ågrenshuset)
asa.augustsson@agrenshuset.se